A co bezpečnost?

V otázkách a nejen v nich se objevily otázky na téma bezpečnost.

Tato otázka je určitě důležitá a je třeba se jí věnovat.

Pokud jde o magazín Abeceda, je otázka bezpečnosti dvojího druhu. První je otázka bezpečnosti samotného systému magazínu Abeceda a druhá je pak otázka bezpečnosti dat a informací o autorech.

Bezpečnost vlastního systému magazínu Abeceda je považována za důležitou. A právě z bezpečnostních důvodů není možné být konkrétní.

Magazín Abeceda bude provozován na vlastním systému WordPress. Tento, tzv. self-hosted WordPress, je již nainstalován na příslušném hostingu a naleznete ho na příslušném odkazu v prvém sloupci této stránky.

Systém magazínu je zabezpečen více způsoby a je neustále monitorován pro včasné zachycení případné hrozby a nebo i jen nezvyklé aktivity na webu.

Oproti běžné standardní instalaci jsou v systému některé individuální úpravy, které jednak snižují zatížení celého systému a zároveň asi i nemile překvapí možného vetřelce.

Z důvodů bezpečnosti přirozeně není možné být konkrétní a ani sdělit všechny podrobnosti.

Pokud se pak jedná o bezpečnost údajů autorů, tak zde momentálně zvažujeme nasazení řešení, které se nám jeví jako nejjednodušší a přitom nejúčinější. Část, kde budou autoři moci vkládat své příspěvky a své údaje by tak byla fyzicky zcela oddělena od magazínu a nebylo by možné se k nim dostat ani v případě úspěšného napadení stránky magazínu Abeceda.

Co se týká soukromí autorů, není nutné, aby autoři zveřejňovali svou pravou totožnost a to ani provozovateli magazínu Abeceda. V takovém případě, že bychom se dostali až na tu úroveň, že by bylo možné autory platit, máme v záloze řešení, které by pro autory i v takovém případě zaručilo jejich anonymitu, pokud by si jí přáli zachovat a při tom by nebyly porušeny žádné zákonné normy ČR.

Jsme přesvědčeni, že pro bezpečnost děláme maximum a rádi uvítáme nejen případné konkrétní otázky, ale třeba i vaše nápady.