Něco jako impressum

Za projektem magazínu Abeceda stojí a zároveň editorem je pan Petr Stočes.

Petr se již od ukončení vysoké školy v roce 1991 věnuje převážně podnikání.
Je autorem řady projektů jak v reálném světě, tak i na internetu.

Zeptali jsme se, jak ho napadl projekt magazínu Abeceda.


 

Nijak mediálně nevystupuješ? A najednou Abeceda?

Ne. Moje současná hlavní činnost je konzultační práce. Mediální vystupování klienta nepřinese. Někdy i naopak. Ale to neznamená, že nemůžu editovat platformu, jakou by mohla být Abeceda.

Jak to tak příjde?

Někdy na přelomu roku jsem hledal pro jednu studii nějaké podklady a vadilo mi, že názor z jiné strany politického spektra jsem nemohl hledat společně s tím prvním. Kdyby byly pohromadě, bylo by to lepší a ušetřilo by mi to čas. To bylo asi první co mě napadlo.

Jak Tě napadl název Abeceda magazín?

Já ani nevím. A ani nevím jestli to napadlo mě. Prostě se tak debatovalo a nějak to vzniklo. Já původně chtěl něco nesmyslně dlouhého, ale abecedu si snad člověk zapamatuje. A navíc jsem měl k dispozici balík domén .xyz a to se podle mě hodilo, ne? Abeceda a doména z konce abecedy. A to, že si vážně myslím, a nemluvím jen za sebe, že názory těch co nejsou VIP na konec nepatří.

Řekl to tuším Voltaire. „Nesouhlasím s jediným slovem, které říkáte, ale navždy budu bránit, abyste je říkat mohl.“

Jenže dnes v novinách vidím pravý opak. „Nesouhlasím s vámi a udělám všechno pro to, abych vám zavřel hubu.“

Takže nechceš aby se Abeceda profilovala jako nějaká platforma?

Ale chci. Chci aby to byla platforma svobodného názoru. Ať je slyšet že se někomu něco nelíbí a nebo naopak líbí. Mají na ten názor, na ten hlas právo. A záleží na čtenáři, co si o tom bude myslet.

Takže politika zleva i zprava.

Nejen. Protože lidi nemůžou pořád myslet na politiku. To bych si pořídil fabriku na antidepresiva a mohl hodit nohy do konce života na stůl. Tak bych byl za vodou.

Ne, ne. Jsou tu další věci co lidí zajímají. Takže politika ano, ale i ekonomika, umění a třeba i recenze. Protože i ten co se zajímá o politiku si chce koupit nový mixér, zajít do kina a nebo koupit novou kabelku. Já teda kabelku asi ne… A při tom třeba najdou verše. Proč ne? Když to za to bude stát, proč to nezkusit.

Máš v počítači RSS čtečku?

Mám.

A co tam je za zdroje? Příklad, jen jeden, namátkou…

ČT24 třeba.

No vidíš. A kolikrát jsi se při dnešní četbě zasmál, kolik tipů na večerní film našel a kolik veršů tam bylo? A vo tom to je…

Zveřejníš tedy vše?

Ne. Jen to co se bude nechat číst. Když to budou nějaké obrplky tak to asi ne. Ale pokud to bude mít hlavu a patu, tak ano. A třeba i ty plky ano. Čtenář sám může napsat co si o tom myslí.

Diskuze u článků. Bude?

Ano. Ale nebudou k ní moci autoři a bude na nezávislé platformě.

Uvažuješ o založení vydavatelství?

Zatím ne. Je to jenom formalita, ale zatím ne. Nyní budu editor já. A uvidíme časem. Pokud nebude zájem, nic se neděje, moc peněz to nestálo. Pokud ano, tak uvidíme, jak s dalším rozvojem. Znáš to o tom volání hop a přeskakování, ne?

Takže Abeceda nesouvisí s podnikáním…

Ale já vždy nepodnikal. Když to vezmu po vysoké, tak jsem byl zaměstnanec, podržtaška při zakládání jedné velké firmy, je 400 lidí velká firma, ne? Pak zaměstnanec ve vedení mezinárodní firmy, pak podnikatel, potom zase zaměstnanec pak konzultant a dalo by se pokračovat tady i v zahraničí. Takže s podnikáním to souvisí maximálně tak, že třeba se to nějak zastřeší, když bude třeba a mám podmínky to udělat nějak, řekněme trochu na úrovni. Doufám.

Tak hodně štěstí.

No, to asi budeme potřebovat, jestli autoři někomu šlápnou na kuří oko. Ale aspoň bude sranda, ne?